Chcąc wykryć wady genetyczne i wyeliminować ryzyko przeniesienia chorób dziedzicznych na dziecko, jeszcze przed zajściem w ciążę, zaleca się wykonanie diagnostyki preimplantacyjnej. Pozwala ona na dokładne sprawdzenie zarodka, który powstał dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu (in vitro).
Diagnostykę wykonuje się na bardzo wczesnym etapie powstawania zarodków. Dzięki niej do transferu wybierane są jedynie genetycznie prawidłowe zarodki, czyli te pozbawione nieprawidłowości genetycznych, które były analizowane.
Za sprawą diagnostyki preimplantacyjnej można wykryć wady genetyczne oraz mutacje genów, zanim dokona się ich transferu do organizmu przyszłej matki.
Ich obecność może powodować niepełnosprawność fizyczną, umysłową lub przyczynić się do poronień oraz przedwczesnej śmierci narodzonego dziecka.
Wywołują one takie choroby jak:
Wyłącznie pary, które leczą niepłodność z wykorzystaniem metody pozaustrojowego zapłodnienia in vitro. Diagnostyka wykonywana jest u:
Diagnostyka preimplantacyjna jest najwcześniejszy etapem diagnostyki prenatalnej.
Jeśli w zarodku zostanie wykryta wada, para może zrezygnować z transferu go organizmu kobiety. Dzięki temu pary unikają podjęcia niezwykle trudnej decyzji o zakończeniu rozwijającej się ciąży.