histeroskopia diagnostyczna

Zabieg histeroskopii – badanie macicy

Histeroskopia diagnostyczna (wziernikowanie macicy) to badanie ginekologiczne, które pozwala na niezwykle dokładną ocenę stanu wewnętrznych ścian macicy, jej kształtu, stanu endometrium, a także ujść macicznych jajowodów.

Jest bardzo precyzyjne i mało inwazyjne. Dzięki niemu lekarz może zobaczyć polipy, zrosty, mięśniaki oraz guzy nowotworowe nawet bardzo małych rozmiarów. Ma także okazję pobrać próbki do dalszej diagnostyki.

Jakie są wskazania do badania?

Przede wszystkim brak jednoznacznej diagnozy – na podstawie innych badań – dotyczącej niepłodności. Histeroskopia jest w stanie wykazać nieprawidłowości, których nie widać chociażby w obrazie ultrasonograficznym (USG). Pozwala ona również na usunięcie pewnych zmian oraz umożliwia pobranie wycinka śluzówki. 

Poza tym histeroskopię przeprowadza się w momencie: 

  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
  • problemów z donoszeniem ciąży,
  • poronienia,
  • zaburzeń cyklu menstruacyjnego,
  • podejrzenie występowania wad w budowie macicy,
  • zmian patologicznych w śluzówce macicy wykrytych wcześniej w badaniu ultrasonograficznym,
  • podejrzenia zrostów wewnątrzmacicznych,
  • ryzyka przerwania ciągłości ściany macicy.

Jak przygotować się do badania?

Sześć godzin przed badaniem nie należy spożywać żadnych posiłków. Tuż przed udaniem się do gabinetu pacjentka powinna opróżnić pęcherz. 

Na czym polega badanie?

Badanie wykonuje się – w fotelu ginekologicznym – w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (przed owulacją).

Pacjentka najczęściej otrzymuje znieczulenie ogólne. Później przez pochwę do jamy macicy wprowadza się cienki histeroskop. To urządzenie optyczne wyposażone jest w system soczewek i kamerę cyfrową. Dzięki nim lekarz może dokładnie obejrzeć jamę macicy na monitorze. Histeroskop ma także specjalne mikronarzędzia umożliwiające przeprowadzenie zabiegu. 

Czas trwania badania wynosi około trzydziestu minut. Pacjentka może wyjść do domu przeważnie tego samego dnia. Co istotne, po zabiegu mogą występować plamienia, a także bóle brzucha.  Pacjentka przez kilka kolejnych dni nie powinna dźwigać ciężkich przedmiotów i w miarę możliwości powinna dużo odpoczywać. 

Przeciwwskazania do badania

Podstawowym przeciwwskazaniem do badania jest ciąża. Początek krwawienia miesiączkowego również nie jest odpowiednim momentem do wykonania badania. Histeroskopii nie przeprowadza się także, gdy w macicy toczy się stan zapalny. 

Masz więcej pytań?