Ocena rezerwy jajnikowej

Badanie rezerwy jajnikowej

Każda z kobiet dysponuje określoną liczbą komórek jajowych. Zmniejsza się ona sukcesywnie po każdej miesiączce.

Aby ocenić szansę na posiadanie potomstwa, wykonuje się ocenę rezerwy jajnikowej. Polega ona na oszacowaniu ilości pęcherzyków jajnikowych, które rosną po to, by przekształcić się w komórki jajowe zdolne do zapłodnienia.

Wyniki tego badania umożliwiają lekarzowi na dokonanie dokładnej ocenę możliwości reprodukcyjnych w danej chwili życia kobiety, wyliczenie pozostałego okresu życia reprodukcyjnego, ale także informują o przewidywanym terminie menopauzy. 

Trzeba jednak mieć świadomość, że niska rezerwa jajnikowa nie musi przekreślać szansy na ciążę.

Co wpływa na rezerwę jajnikową?

Bardzo duży wpływ na rezerwę jajnikową ma wiek kobiety – im jest ona starsza, tym jest ich mniej. Rezerwa jajnikowa zaczyna obniżać się już od około 20. roku życia. Najwyższe spadki notuje się po 35. roku życia. 

Wpływ na zmniejszenie rezerwy jajnikowej mają także:

  • palenie tytoniu,
  • torbiele jajników i ich operacje,
  • wczesna menopauza w rodzinie,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • przebyte operacje na jajnikach.

W jaki sposób wykonuje się ocenę rezerwy jajnikowej?

Głównie na podstawie trzech badań:

  • badania AFC,
  • badania AMH,
  • badania FSH.

Badania AFC

Podczas tego badania ocenia się liczbę pęcherzyków antralnych. Są to pęcherzyki w jajnikach o średnicy 2-8 mm. Wzrastają pod wpływem naturalnych gonadotropin produkowanych przez przysadkę mózgową lub tych samych hormonów podawanych z zewnątrz w trakcie leczenia. Podczas wzrostu pęcherzyki antralne stają się pęcherzykami dominującymi i to w nich dojrzewają komórki jajowe. Optymalna ilość pęcherzyków antralnych wynosi od kilku do kilkunastu na jeden jajnik. Co istotne, tego rodzaju badanie może być wykonane nawet podczas pierwszej wizyty u specjalisty. 

Badania AMH

Hormon antymüllerowski, czyli AMH (Anti-Müllerian Hormone), jest wydzielany przez komórki ziarniste pęcherzyków preantralnych i antralnych. Do jego zadań należy między innymi regulowanie dojrzewania pęcherzyków, w których rozwija się komórka jajowa. Jego poziom jest ściśle związany z płodnością kobiety. Niski świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej, z kolei wysoki może być czynnikiem predykcyjnym dla wystąpienia zespołu hyperstymulacjnego.

O niskiej rezerwie świadczą wyniki poniżej 0,7 – 1ng/l. Miejmy jednak na uwadze fakt, że nawet taki wynik nie wyklucza szansy na zajście w ciążę. 

Badania FSH

Hormon folikulotropowy (FSH) wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Ma wpływ na przebieg cyklu miesiączkowego oraz stymuluje owulację. Normy tego hormonu ciężko jednoznacznie określić. Przyjmuje się jednak, że stężenie powyżej 10 IU/l świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej. Istotne jest jednak to, że stężenie FSH może różnić się pomiędzy cyklami. 

Masz więcej pytań?