Inseminacja to nieinwazyjny zabieg polegający na wydzieleniu z nasienia partnera progresywnych plemników a następnie wprowadzeniu ich do jamy macicy pacjentki. Zabieg jest możliwy do wykonania w naturalnym cyklu menstruacyjnym oraz w cyklu stymulowanym.
Inseminację stosuje się jako metodę leczenia niepłodności spowodowaną poprzez niedrożność jajowodów albo niską jakością nasienia mężczyzny.
Wskazania do inseminacji:
Poza zwykłym badaniem ginekologicznym kobieta przed wykonaniem inseminacji zostanie skierowana przez naszego lekarza na szereg badań, które pozwolą ocenić dokładny stan zdrowia.
U mężczyzn niezbędne będzie wykonanie podstawowego badania nasienie oraz zlecenie badań serologicznych, w tym badania w kierunku HIV oraz wirusowego zapalenie wątroby typu B i C.
Zarówno kobieta jak i mężczyzna powinni się odpowiednio przygotować do zabiegu, nie są to jednak przygotowania wymagające dużego wysiłku.
Pacjentka w czasie inseminacji powinna mieć wypełniony pęcherz, aby ułatwić założenie cienkiego cewnika, którym podaje się przygotowane nasienie do macicy. Partner kobiety powinien zachować tygodniowy okres abstynencji seksualnej, aby prawidłowo oddać nasienie.
Inseminacja to wprowadzenie do dróg rodnych uprzednio przygotowanego nasienia partnera. Nasienie może zostać wprowadzone w trzy różne miejsca, stąd też wyróżniamy trzy rodzaje inseminacji:
Wprowadzenie nasienia odbywa się za pomocą cewnika przeznaczonego do tego celu. Zabieg jest bezbolesny, a metoda przypomina naturalny sposób zapłodnienia. Obecnie najczęściej wykonuje się inseminację domaciczną ponieważ jest najbardziej skuteczna, ale ostatecznie o rodzaju inseminacji zdecyduje lekarz.
Skuteczność zabiegu szacowana jest na 15%. Szanse za poczęcie dziecka wzrastają nawet do 40% jeżeli pacjentka podda się kilku zabiegom w kolejnych cyklach.